Hastane Başhekimi

Doç. Dr. Hülya KILIÇ YILMAZ


Başhekimin Mesajı


    Bölümlerimiz » Tıbbi Branşlar » Radyoaktif İyot Tedavisi »   

Radyoaktif İyot Tedavisi

 

Radyoaktif iyot nedir ve nasıl tedavi eder?
Radyoaktif iyot, iyodun radyoaktif şeklidir ve etrafa radyasyon yaymaktadır. Halk arasında ATOM olarak da bilinmektedir. Ağız yolundan kapsül ya da sıvı olarak verilen radyoaktif iyot, sindirim sisteminden emilerek tiroid bezi (guatr) hücrelerinde toplanır ve yaydığı radyasyon tiroid hücrelerinin büyümesini ve faaliyetini durdurur. Aşırı çalışan tiroid bezinin fonksiyonu normale döner veya istenmeyen tiroid dokuları, kanserli tiroid dokuları ile bunların vücuttaki yayılımları yok olur.

Radyoaktif iyot hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Ÿ  Tiroid bezinin bazı kanserlerinde

Ÿ  Tiroid bezinin fazla çalıştığı ve kanda tiroid bezi hormonu yüksekliğine neden olan guatr hastalıklarında

Radyoaktif iyot tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Tedavi sırasında önemli yan etkiler görülmeyecek, saçlarınız dökülmeyecek, kısırlık oluşmayacaktır. Bazı hastalarda geçici bulantı, nadiren kusma ile tükürük bezlerinde hassasiyet, şişme ve ileride tükürük azalması görülebilir. Yattığınız sürece bol su içilmesi, sakız çiğnenmesi ve limon-portakal yenmesi ile bu yan etki görülme sıklığı azalır. Ayrıca, oluşabilecek yan etkileri önlemek için doktorunuz tarafından size verilen ilaçlar tarif edilen şekilde düzenli olarak alınmalıdır.

Verilen radyoaktif iyot miktarı ne kadardır ve hastanede yatmak gerekir mi?

Radyoaktif iyot dozu, tiroid hastalığının özelliğine göre değişir. Hastanın çevresine radyasyon yaymaması için hastanede radyoaktif iyot tedavisi için hazırlanmış özel odada yatması gerekir. Pazartesi günü yatışınız yapıldıktan sonra hormon tetkikleriniz yapılır, Salı günü iyot kapsülleriniz içirilir, Cuma günü taramanız yapılır ve taburcu olursunuz. Tiroid hastalığının özelliğine göre hastaya bir defadan fazla I-131 tedavisi uygulanması gerekebilir.

 

Radyoaktif iyot vücuttan nasıl ve ne kadar sürede atılır?

Ağız yoluyla alınan iyodun önemli bir kısmı tiroid bezi tarafından tutulur. Vücudun diğer kısımlarında tutulan iyot az miktardadır ve dokulara herhangi bir zararı yoktur. Radyoaktif iyot; vücuttan çoğunlukla idrar yolu ile, bir kısmı tükürük, ter ve dışkı ile atılır. Aldığınız doza göre 10 gün ila 1 ay sonra vücudunuzda radyasyon kalmaz.

Radyoaktif iyot tedavisinden önce hangi yiyecek ve içeceğe dikkat edilmelidir?

İçerisinde iyot bulunan tüm yiyecek-içecek ve ilaçlar radyoiyot tedavisinden önce kesilmelidir.

Tedaviden önce kullanılması yasak olan ilaçlar ve tedaviden önce kesilmesi gereken süreleri:

Tiroid hormon ilaçları (Levotiron veya Tefor = 4–6 hafta önce,  Tiromel = 2 hafta önce),

İyot içeren öksürük şurupları – ekspektoranlar = 2–3 hafta önce,

İyot içeren multivitamin haplar = 1 hafta önce,

Tentürdiyot gibi cilt preperatları = 2–3 hafta önce,

Lugol solüsyonu, potasyum iyodid solüsyonu (SSKI), saç boyaları = 2–3 hafta önce,

Tomografi çekiminde kullanılan iyotlu radyografik kontrast maddeler = 3 ay – 1 sene önce,

Amidarone = 3–6 ay veya daha fazla

Tedaviden 7–10 gün önce yenmesi sakıncalı yiyecekler: İyotlu tuz, kaya tuzu, deniz ürünleri, içinde iyot olan veya iyotlu tuz kullanılarak hazırlanmış konserveler, hazır yiyecekler, çay, hazır kahve, süt-süt ürünleri, yoğurt, peynir, yumurta, dondurma, çikolata.

Radyoaktif iyot nasıl içilir ve içerken nelere dikkat edilmelidir?  

Radyoiyot, kapsül olarak bir Nükleer Tıp elemanı tarafından hastaya içirilir.

Tedavi öncesi 3-4 saat hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir.

Radyoaktif iyot içtikten sonra nelere dikkat edilmelidir?

Hasta, radyoaktif iyodu içtikten sonra 2 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelidir.

Sonrasında bol miktarda su içilmelidir.

Tükürük bezinde radyoaktif iyot birikmemesi için yattığınız sürece sakız ve limon dilimleri çiğnenmelidir.

Sık sık tuvalete giderek idrarda biriken radyoaktif iyot atılmalıdır. Tuvalet sonrası eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Tuvaleti kullandıktan sonra mutlaka sifon çekilmeli ve tuvalet bol su ile yıkanmalıdır.

Mümkünse her gün, değilse çıkmadan 1 gün önce duş şeklinde yıkanılmalı, yıkandıktan sonra banyo temizlenmeli, çamaşır değiştirilmeli, çamaşırlar ayrı yıkanmalıdır.

Almış olduğunuz radyoaktif iyot tedavisinden dolayı yakınınızda bulunan kişiler hem vücudunuzdaki maddenin sebep olacağı dış ışınlamadan hem de vücudunuzdaki maddenin idrar, ter, tükürük gibi vücut sıvılarınızla atılması sırasında oluşabilecek bulaşmalardan radyasyonun etkilerine maruz kalabilirler. Çevrenizdeki insanların gereksiz radyasyon ışınlanması olasılığını önlemek sizin aşağıdaki önerilere özenle dikkat etmenize bağlı olup, bunun için;

v  Hastanede yatışınız sırasında KESİNLİKLE SERVİS DIŞINA ÇIKILMAYACAKTIR. Telefon ile sorumlu hekim ve hemşire hastalarla sürekli iletişim halinde olacaktır.

v  Hastanede yatışınız sırasında ziyaretçileriniz odanıza girmeyecektir.

v  Tedavi verildikten sonra tedavi odaları bölümüne temizlik personeli girmeyecektir.

v  Tedavi verildikten sonra sadece tıbbi gereklilik durumunda sağlık personeli tedavi odaları bölümüne girebilir.

v  Radyoaktif maddelerin bulaşma olasılığına karşı temizlik kurallarına dikkat edin.

v  Hastaneden ayrılırken hekiminiz tarafından verilen reçetedeki ilaçları önerildiği şekilde kullanınız, tiroid hastalığınızla ilgili ilaçlar radyoaktif iyot tedavisinden sonra alınmaya başlanacaktır.

v  Tedaviden sonra 1 hafta süreyle çevrenizdeki insanlarla uzun süre bir arada ve yakın temasta bulunmaktan kaçının, bu sürede aranızda 1 metre mesafe bulunması yeterlidir.

v  En az onbeş gün özellikle bebeklere, küçük çocuklara ve hamilelere 2 metreden yakın, uzun süre birlikte olunmamalı, yakın temastan kaçınılmalıdır (bebek ve çocuklara sarılmamalı, kucağa alınmamalı, yemek yedirilmemeli, öpmemeli). Unutmayınız ki, mesafe ile orantılı olarak diğer insanlara radyasyonun etkisi azalacaktır.

v  Hastaneden ayrılırken Fizik Mühendisi tarafından radyasyon ölçümleriniz yapılacak, seyahatiniz için gerekli öneriler söylenecek ve bilgi formu imzalatılarak tarafınıza verilecektir.

v  Tedaviden sonra bir hafta süreyle yatak odasında yalnız uyunmalıdır (Evliyseniz 1 hafta süreyle eşinizle aynı yatağı paylaşmayın).

v  Tedaviden sonra bayan hastaların 6 ay – tercihen 1 yıl gebe kalmamaları, erkek hastaların 4 ay gebe bırakmamaları uygundur.

v  Gebe kalmayı planlayan hastaların öncelikle hekimi ile görüşmesi gereklidir.

Radyoaktif iyot tedavisi kimlere uygulanmaz?

v  HAMİLELERE KESİNLİKLE UYGULANMAZ !!!

Tedavi öncesi hastanın hamilelik kuşkusu varsa bu durumu radyoiyot tedavisini verecek olan doktora mutlaka bildirilmesi gerekmektedir. Hamile olunmadığından gebelik testi yaptırarak emin olunmalıdır ve tedavi sonrasında en az 6 ay hamile kalınmamalıdır.

v  Süt emziren annelere ancak emzirmeyi kestikten sonra radyoiyot tedavisi uygulanabilir.

v  İyot içeren ilaçları kullanan veya iyotlu maddelerle film çekilmiş hastalara da radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaz.

 
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kaşüstü Mahallesi Topal Osman Sokak No:7 Yomra / TRABZON
Tel : ( 0462 ) 341 56 56, ( 0462 ) 341 56 30 - 38, ( 0462 ) 341 56 58 - 63

Akgün Yazılım © 2015 Tüm Hakları Saklıdır