Hastane Başhekimi

Doç. Dr. Hülya KILIÇ YILMAZ


Başhekimin MesajıHASTANEMİZDE İLK OLARAK BİR ÇOCUK HASTAYA BÖBREK BÜYÜMESİ (HİDRONEFROZ-PYELOPLASTİ) AMELİYATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİRHASTANEMİZDE BİR İLK DAHA!

 

  Hastanemizde 3 yaşındaki çocuk hastaya böbrek büyümesi (hidronefroz-pyeloplasti) ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

Çocuk Cerrahi Uzmanlarımızdan Op. Dr. Sefa SAĞ ve Op. Dr. Dilek BAŞAR tarafından hastanemize başvuran hastaya yapılan böbrek büyümesi ameliyatı (Hidronefroz-Pyeloplasti) başarıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Op. Dr. Sefa SAĞ yapılan ameliyat ile ilgili olarak;

Böbrek büyümesi (hidronefroz), böbreğin idrar tutan kısmının çeşitli nedenlerle genişleyerek böbreğin kanı süzerek idrar üreten kısmına zarar veren ve sonucunda böbrek kaybına neden olan bir hastalık olup bunun en sık gözlenen sebeplerinden bir tanesi de ureteropelvik darlıktır dedi. Bu hastalığın idrarın böbrekten aşağı geçişine izin vermeyen veya yavaşlatan bir hastalık olduğu ve bunun gözüktüğü hastalarda sık böbrek enfeksiyonları ve böbreğe basıya bağlı olarak böbreği kaybetme riskiyle karşı karşıya kalındığını vurguladı.

Bu hastamızda da böbreğin idrarı idrar kesesine aktaramadığı veya çok az aktardığı dolayısıyla böbrekte oluşan göllenmeye bağlı o böbrekte işlev kaybının oluşmaya başladığı görüldü. Bu tip hastaların günümüzdeki tedavisi açık /kapalı tekniklerin var olduğu cerrahi tedavidir. Hastamızda açık cerrahi yöntemle hastalıklı olan yapı çıkarılarak böbrek yeniden şekillendirildi. Ameliyat sonrası problemi olmayan hasta şifa ile taburcu edildi.

Bu tip bir ameliyat bu yaştaki (3 yaşında) çocuğa hastanemizde bu güne kadar ilk kez yapılmış olup ameliyatın başarılı olması bizleri çok sevindirmiştir” dedi.

 

Bundan sonra da bu ve benzeri yeni operasyonlar hastanemizde yapılabilecektir.  

 

 

 

 

 Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kaşüstü Mahallesi Topal Osman Sokak No:7 Yomra / TRABZON
Tel : ( 0462 ) 341 56 56, ( 0462 ) 341 56 30 - 38, ( 0462 ) 341 56 58 - 63

Akgün Yazılım © 2015 Tüm Hakları Saklıdır